Klimatyzacja Lublin

Klimatyzator

Działanie klimatyzacji opiera się na prawach fizyki a dokładnie na prawie przemiany gazów, jest to ta sama zasada dzięki której działają lodówki. W urządzeniach stosowany jest czynnik chłodniczy który krąży w obiegu zamkniętym tz. nie ma kontaktu z otoczeniem. Czynnik ten odbiera ciepło z powietrza wewnętrznego i wypuszcza to ciepło na zewnątrz. W zimie można ten cykl odwrócić i czerpać ciepło z powietrza zewnętrznego. Powietrze krąży zatem w obiegu zamkniętym w pomieszczeniu. Jak widzimy w odróżnieniu od wentylacji mechanicznej powietrze nie jest wymieniane (w
praktyce dopływ świeżego powietrza jest ograniczony) tylko uzdatniane w cyklu zamkniętym. Klimatyzację można porównać do pompy ciepła która w zależności od potrzeb odbiera ciepło z pomieszczenia lub pobiera ciepło z zewnątrz.

Działanie klimatyzacji typu SPLIT

Klimatyzator taki składa się z dwóch części. Pierwsza zewnętrzna, to jednostka umieszczona na zewnątrz np. na zewnętrznej elewacji. Druga to jednostka wewnętrzna, czyli w środku. Całość instalacji spięta jest przewodami których zadaniem jest jedynie transport medium. Urządzenie umieszczone na zewnątrz ma za zadanie odprowadzić nadmiar ciepła
odebrany powietrzu wewnętrznemu. Instalacja wewnętrzna natomiast wyrównuję temperaturę, wilgotność i filtruje, może je również dodatkowo uzdatniać poprzez jonizację. Klimatyzatory wewnętrzne przybierają różne formy i kształty, mogą wyglądem przypominać również tradycyjne grzejniki.

Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Pomieszczenia w którym jakość powietrza jest nieodpowiednia mogą stanowić duże problemy zdrowotne ale i eksploatacyjne. W okresie letnim może być gorąco i wilgotno co sprawia uczucie duszności i lekki ucisk w klatce piersiowej.

Mamy wtedy problemy z odpoczynkiem i snem. To właśnie przy takiej pogodnie powstaje smog nad miastami. Mieszkanie pod samym dachem w źle
wentylowanym budynku jest prawdziwym problemem. Dobrze doprana i skonfigurowana klimatyzacja potrafi uporać się z tym problemem i wyraźnie poprawić komfort mieszkania. Dodatkową funkcją klimatyzacji jest oczyszczanie powietrza z alergenów, bakterii i grzybów.

Źle dobrana klimatyzacja

Gdy jest za duża moc klimatyzatora to podraża to koszty zakupu i jego późniejszej eksploatacji. Za mała moc, klimatyzator nie będzie w stanie schłodzić powietrza do
założonych parametrów. Ogólnie źle dobrana moc urządzenia wiąże się z droższą eksploatacją i szybszym zużyciem klimatyzatora.

Klimatyzacja staje się co raz popularniejsza, ze względu na nasze większe wymagania co do komfortu w pomieszczeniach ale również ze względu na zwiększanie jakości samych urządzeń oraz obniżaniu kosztów jej zakupu i eksploatacji. Klimatyzatory są doskonałym rozwiązaniem na ochłodę w upalne dni. Chłodzą powietrze ale również usuwają nadmiar wilgoci, a suche powietrze znacząco polepsza samopoczucie. Jednak nie możemy w dowolny sposób obniżać temperatury w klimatyzowanym powieszeniu, różnica pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym i nie, nie powinna wynosić więcej niż 7 st. C. Dodatkowo znaczenie ma prędkość powietrza, którego w zasadzie nie powinniśmy odczuwać, dlatego klimatyzator powinien mieć regulację wydajności i kierunku przepływu aby urządzanie przynosiło nam ulgę i przyjemność. Dlatego klimatyzacja musi być dobrana na miarę dla każdego budynku, odpowiednio zaprojektowana i zamontowana.

Rosnąca popularność klimatyzacji nie jest fikcją tylko jest potwierdzona statystykami podawanymi przez GUS, co widać doskonale na wykresie. W  roku 2012 było ok. 48 tyś działających instalacji
natomiast rok 2016 to już ponad 150 tyś istniejących systemów klimatyzacji. Daje to ponad 3 krotny wzrost w ciągu 4 lat. Klimatyzacja swoją popularnością przebija nawet systemu rekuperacji głównie z tego powodu że klimatyzatory można montować w istniejących budynkach bez
znacznej ingerencji w budynku, natomiast montaż systemu rekuperacji w użytkowanym budynku jest bardzo trudny i może w znaczący sposób wpłynąć na estetykę pomieszczeń. Ze statystyk wynika również znacząca  przewaga systemów SPLIT. Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć że jest obecnie boom na klimatyzację.

Zasada działania klimatyzatora

Działanie klimatyzacji opiera się na prawach fizyki a dokładnie na  prawie przemiany gazów, jest to ta sama zasada dzięki której działają  lodówki. W urządzeniach stosowany jest czynnik chłodniczy, który  krąży w obiegu zamkniętym, czyli nie ma kontaktu z otoczeniem. Czynnik ten odbiera ciepło z powietrza wewnętrznego i wypuszcza to ciepło na zewnątrz. W zimie można ten cykl odwrócić i czerpać ciepło z powietrza zewnętrznego.  Powietrze krąży zatem w obiegu zamkniętym w pomieszczeniu. Jak widzimy w odróżnieniu od wentylacji mechanicznej powietrze nie jest wymieniane (w praktyce dopływ świeżego powietrza jest ograniczony) tylko uzdatniane w cyklu zamkniętym. Klimatyzację można porównać do pompy ciepła która w zależności od potrzeb odbiera ciepło z pomieszczenia lub pobiera ciepło z zewnątrz.

Klimatyzatory typu SPLIT

W naszej ofercie są głównie rozwiązania typu SPLIT. Są one najbardziej popularną formą klimatyzacji w budynkach mieszkalnych i usługowych. Instalacja składa się z dwóch elementów Jednostka zewnętrza która odprowadza ciepło po za budynek. Jest to skraplacz razem ze sprężarką i zaworem rozprężnym, czyli wszystkie elementy, które wytwarzają największy hałas umieszczone są poza budynkiem. Jednostka wewnętrzna, która schładza powietrze, czyli parownik i wentylator który wymusza przepływ powietrza, są to ciche elementy. Między tymi dwiema jednostkami (parownikiem i skraplaczem) krąży czynnik roboczy tradycyjnie nazywany freonem. Marto wspomnieć o instalacji Multi SPLIT czyli kilka jednostek wewnętrznych podłączonych jest do pojedynczej jednostki zewnętrznej o odpowiednio dobranej mocy. W ten sposób można jednym systemem chłodzić kilka pomieszczeń i regulować w nich niezależnie paramenty powietrza.

Miejsce montażu klimatyzatora

Przeważnie oba elementy są umieszczone blisko siebie, jeśli skraplacz jest na ścianie zewnętrznej to parownik jest po drugiej stronie tej ściany. Możliwości rozmieszczenia zwiększają się wraz z rosnącą mocą klimatyzacji ponieważ zwiększa się siła przepływu czynnika roboczego. Wszystkie dopuszczalne odległości są zawsze określane w kartach katalogowych poszczególnych producentów.

Skutki źle dobranej klimatyzacji

Gdy jest za duża moc klimatyzatora to podraża to koszty zakupu i jego późniejszej eksploatacji. Za mała moc, klimatyzator nie będzie w stanie schłodzić powietrza do założonych parametrów. Ogólnie źle dobrana moc urządzenia wiąże się z droższą eksploatacją i szybszym zużyciem klimatyzatora.

EkoSan Instal Sp. z o.o.

  • EkoSan Instal Sp. z o.o.