Rekuperacja

Oferujemy Państwu nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej (rekuperacja) dla domów jednorodzinnych oraz obiektów usługowo przemysłowych. Wszystkie nasze inwestycje realizujemy profesjonalnie w oparciu o normy i wytyczne poszczególnych producentów. Mamy w ofercie rekuperatory 3 producentów: Wanas, Defro, oraz Aeris. Są to centrale wentylacyjne najlepszych producentów w zakresie cenowym dostosowanym dla każdego. Instalacje rekuperacji są nowoczesne, skuteczne i ciche. Instalujemy jako jedni z nielicznych gruntowe wymienniki ciepła jak wymienniki powietrzne płytowe, powietrzne rurowe oraz glikolowe. Uzupełnienie systemu rekuperacji w gruntowy wymiennik ciepła podnosi znacząco jej skuteczność oraz daje możliwość chłodzenia powietrza nawiewanego w lecie, co jest bardziej efektywne od klimatyzacji i jest darmową energią.

Oferowane przez nas rekuperatory posiadają zaawansowaną automatykę sterującą i dają możliwość sterowania przez Internet jako inteligentny dom lub aplikacje dedykowane przez producentów. Mają Państwo w ten sposób podgląd 24 godziny na dobę na sytuacje i warunki jakie panują w domu podczas nieobecność mieszkańców.

Wszystkie rekuperatory to wysokiej jakości produkty spełniające wszystkie obowiązujące normy i wymagania o dużej skuteczności odzysku ciepła. Rekuperacja to obecnie najlepsza droga dla energooszczędnych i pasywnych domów ponieważ bez tej instalacji nie można uzyskać parametrów dla takich domów. Po za korzyścią ekonomiczną w postaci odzysku ciepła z powietrza wywiewanego oraz odzysku ciepła z gruntu w przypadku wymiennika gruntowego dochodzi wielka i niedoceniona zaleta czyli poprawa klimatu wewnątrz budynku. Ciągłe dostawy świeżego powietrza znacząco wpływają na samopoczucie jego mieszkańców w pozytywny sposób.

Rekuperacja dzieli się nie dwie części czyli rekuperator i system przewodów rozprowadzających powietrze. Stosujemy systemy FLEX czyli elastyczne przewody z PE wyposażone w warstwy antybakteryjne, antygrzybiczne i antystatyczne. Wszystkie wyroby posiadają atesty higieniczne i są dopuszczone do stosowania w wentylacji. W większości przypadków korzystamy z systemu PE-flex firmy Termokontrol.

  • Więcej informacji o gruntowych wymiennikach ciepła przeczytasz tutaj
  • O oferowanych systemach przewodów antybakteryjnych czytaj tutaj
  • O poszczególnych producentach rekuperatorów możesz przeczytać klikając na ikonkę rekuperatora na początku strony

Z firmą Ekosan Lublin stworzysz przyjemny klimat w swoim domu, a ponieważ oferujemy szeroki zakres usług z branży sanitarnej to nasze instalacje doskonale ze sobą współgrają i nie tworzą żadnych problemów. Nasz obszar działania to Lublin i jego okolice 50 km.

schemat rekuperacji

Dlaczego rekuperacja jest ważna?

Dzisiejsze domy są coraz bardziej energooszczędne, a to oznacza, że są niezwykle szczelne. Zapewnia im to dobra termoizolacja oraz wysokojakościowa stolarka okienna. Jednak przez ograniczoną ilość powietrza z zewnątrz może dojść do niemałych problemów wewnątrz domu – na przykład złego samopoczucia domowników. Pewnym rozwiązaniem jest wentylacja, jednak z systemu wentylacji nie możemy odzyskać ciepła z powietrza usuwanego z budynku.

Czym jest rekuperacja?

rekuperacja schemat

Rekuperacja to system pozwalający odzyskać ciepło z powietrza, jakie jest wydalane na zewnątrz budynku. Wszystko dzięki systemowi scentralizowanej wentylacji, która zawiera zarówno przewody nawiewne, jak i wywiewne. Łączą się one w przewodzie zbiorczym, jaki można już połączyć z wymiennikiem ciepła. W ten sposób ciepło z powietrza, jakie wychodzi z domu, przekazywane jest do powietrza pobieranego z zewnątrz.

Znaczenie wentylatora

Przepływ powietrza zapewnia odpowiedni wentylator znajdujący się w centrali. Stamtąd powietrze poprzez przewody trafia do wszystkich pomieszczeń w budynku. W tym momencie należy podkreślić to, że przewody powinny posiadać odpowiednią izolację i średnicę, co najlepiej oszacują profesjonaliści z danej branży. Dopływ świeżego powietrza zapewniają kolejno nawiewniki. Z kolei kratki wywiewne pozwalają usunąć powietrze zalegające w tym samym pomieszczeniu i transportują je do centrali. Wentylator przepuszcza strumień przez filtr, następnie kieruje do wyrzutni powietrza, która powinna być oddalona od czerpni. W ten sposób nie będzie zanieczyszczała powietrza trafiającego do wentylacji.

Wentylacja