Zbieranie deszczówki

Zainteresowanie wodą deszczową z roku na rok się zwiększa. W pierwszej kolejności większość osób chce się tej wody pozbyć, ponieważ jej ilości w skali roku są duże, tworzą się kałużę, woda pozostawia po sobie ślady, a na trawniku robi się miękko. Aktualnie już prawie każdy nasz klient jest zainteresowany jakimś sposobem rozwiązania tego problemu. Część osób planuje wykorzystać tę wodę do polewania ogrodów, co jest bardzo fajne i jednocześnie jest formą ochrony środowiska. Problem dostępności wody w Polsce jest ogromny, tak naprawdę mamy bardzo skromne jej zapasy i w najbliższych latach na pewno sytuacja się nie poprawi a wręcz pogorszy. Widać to już w dotacjach, które są dostępne jak np. program "moja woda" z WFOŚ który zapewnia dofinansowanie do domowych systemów zbierania i gromadzenia wody. Na chwilę obecną nie ma potrzeby i zainteresowania wykorzystaniem tej wody ponownie w domach jak np. spłukiwanie deszczówką ubikacji ale na pewno w najbliższym czasie ten temat będzie coraz popularniejszy.

Problem dostępności wody w Polsce jest ogromny, tak naprawdę mamy bardzo skromne jej zapasy i w najbliższych latach na pewno sytuacja się nie poprawi, a wręcz pogorszy. Widać to już w dotacjach, które są dostępne jak np. program "moja woda" z WFOŚ który zapewnia dofinansowanie domowych systemów zbierania i gromadzenia wody deszczowej. Na chwilę obecną nie ma potrzeby i zainteresowania wykorzystaniem tej wody ponownie w domach jak np. spłukiwanie deszczówką ubikacji, ale na pewno w najbliższym czasie ten temat będzie coraz popularniejszy.

Zachęcamy do wykonania takich systemów przynajmniej w najprostszej wersji, ponieważ jeśli tego nie zrobimy na etapie budowy, to potem będzie to trudniejsze droższe do wykonania.

Najprostszy system polega na zebraniu rurami po ziemią wody z rynien i odprowadzenie ich do dołu chłonnego wypełnionego kruszywem. W wersji, kiedy chcemy wodę deszczową gromadzić, to przed dołem chłonnym wykonujemy zbiornik z tworzywa o pojemności od 2 do 5 m3, lub betonowy (zbiornik na szambo) o pojemności nawet 10 m3.

  • zbiorniki na deszczówkę lublin
  • zbieranie deszczówki lublin
  • woda deszczowa Lublin
  • odwodnienei dachu lublin
  • szambo na deszczówkę
  • skrzynki rozsączające