Powietrzne pompy ciepła Lublin


  W obecnych czasach oraz polityce klimatycznej pompy ciepła stają się bardzo popularne. Już prawie wszyscy producenci, którzy obecnie produkowali kotły lub piecyki wprowadzają do swojej oferty powietrzne pompy ciepła. Oni już wiedzą, że udział pomp ciepła z roku na rok będzie się zwiększał a w kolejnych latach kotły zostaną wycofane całkowicie ze sprzedaży. Dlatego już teraz osoby budujące dom powinny nastawić się na system grzewczy przyszłości. Należy zaznaczyć, że instalacja grzewcza jest inaczej wykonana dla pomp ciepła niż np. dla kotła na pelet, więc modernizacja w przyszłości kotłowni z paliwa stałego na pompę ciepła nie będzie już tak efektywna.

  Pompy ciepła są stosowane na całym świecie już od wielu lat, są to urządzenia w pełni opracowane i skuteczne, są szeroko stosowane w krajach Skandynawii, gdzie warunki klimatyczne są dużo ciężę niż w Polsce. Największą popularnością oczywiście cieszą się wersje powietrzne, które są dużo tańsze w budowie, posiadają również swoje wady jak każde urządzenie. Nasza firma EkoSan skupia się na pompach powietrznych. Ich zasada działania jest podobna jak gruntowych jednak niezbędna ciepło czerpią z otaczającego powietrza. Wielu osobom wydaje się to dziwne, że w okresie zimowym w ujemnych temperaturach można uzyskać ciepło z zimnego powietrza. Jednak ta technologia nie jest niczym szczególnym i jest stosowana już od dziesiątek lat w wielu urządzeniach nie tylko grzewczych (klimatyzacja, lodówki). Cała tajemnica jest w czynniku chłodniczym, który krąży od parownika do skraplacza. Jest niczym szczególnym uzyskać temperaturę +65C z powietrza np. -10C. Ta tajemnica, którą jest czynnik chłodniczy jest jednak również wadą ponieważ są to substancje szkodliwe dla środowiska których wydostanie się z urządzenia powodują duże szkody dla atmosfery. Dlatego w roku 2015, wprowadzono zgodnie z prawem europejskim ustawę F-gazową. Od tej pory tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami mogą posługiwać się czynnikami chłodniczymi. Nasza firma ma takie uprawnienia.

  Wiele osób obawia się inwestowania w pompy ciepłą ze względu na koszty. Jednak jeśli się na to zdecydujemy to należy podkreślić że:

 • rezygnujemy z budowy kominów,
 • rezygnujemy z budowy przyłączy gazowych,
 •   a zyskujemy:
 • bezpieczną niegrożącą wybuchem instalacje,
 • możliwość ograniczenia kosztów poprzez montowanie własnych źródeł energii (fotowoltaika, wiatraki),
 • można skorzystać z dofinansowania z programów rządowych, my podpowiadamy gdzie i jak złożyć dokumenty, program „Moje ciepło”.

  Końcowy efekt inwestycji może być porównywalny ponieważ odchodzą nam wyżej wymienione koszty, ale to rozumie nie każdy inwestor.

  O opłacalności ogrzewania budynku pompami ciepła krążą legendy a opinii jest mnóstwo. Jednostkowe koszty wyprodukowania energii są dla pomp bardzo korzystne, jednak nie można tego odnosić do budynków, ponieważ jakość wykonania izolacji cieplnych ma kluczowe znaczenia dla ilości energii zużytej przez budynek w całym roku. Pytając się, czy pompa ciepła się opłaca to trzeba się zastanowić czy budujemy dom po to, żeby nam się to opłacało, czy żeby wygodnie mieszkać?

koszty ogrzewania domu pompą ciepła

Źródło Polska Organizacja Rozwoju pomp ciepła.

  Warto również zaznaczyć, że cały system ogrzewania budynku, aby dobrze współpracować z pompą ciepła, powinien być w jak największym stopniu wykonany jako ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogowe, najlepiej w całości zrezygnować z grzejników i mieć 100% ogrzewania podłogowego. Wygląda to bardzo estetycznie, nie komplikuje systemu i ogranicza jego koszty budowy i użytkowania. Budynek, w którym nie ma grzejników wygląda bardzo ekskluzywnie. Niezbędnym uzupełnieniem całości jest wyposażenie budynku w rekuperacje, która obniży koszty ogrzewania i poprawi komfort mieszkania.

  Należy również wiedzieć czy się różnią dwa najpopularniejsze rozwiązania powietrznych pomp ciepła czyli SPLIT oraz MONOBLOK. W dwóch rodzajach poma działa tak samo i bardzo podobnie wygląda. Różnica polega na obiegu ciepłej wody i czynnika chłodniczego.

 • w wersji SPLIT, jednostka zewnętrzna i wewnętrzna połączona jest przewodami w których krąży czynnik chłodniczy np. R32, R410
 • wersji MONOBLOK pomiędzy jednostką wewnętrzna i zewnętrzną krąży już ciepła podgrzana woda, tutaj dodatkowo można zamiennie zastosować pompę propanową na R290.
pompa ciepła split czy monoblok

Pompy ciepła doskonale nadają się do współpracy z systemem indywidualnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Często centralne ogrzewania wyposażamy na życzenie klienta w sterowniki firmy Tech, daje to możliwość dzielenia budynku na sterefy, w których możemy ustawiać inne temperatury. Oferujemy nowoczesne rozwiązania, które w pełni odpowiadają oczekiwaniom obecnych klientów.

Oferujemy pompy ciepła różnych marek jak Ariston, Defro, Hyundai.


  • pompy ciepła Ariston
  • pompy Ariston
  • Ariston Lublin
  • montaż pomp Ariston
  • pompy ciepła Lublin
  • Lublin pompy ciepła
  • serwis pomp ciepła
  • Lublin pompy
  • Powietrzne pompy ciepła
  • Powietrzne pompy ciepła Lublin
  • Powietrzne pompy ciepła Łęczna
  • Powietrzne pompy ciepła Lubartów